Ofis Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ofis koltuğu alırken kullanım süresi, kullanan kişinin beklentileri ve sağlıkla alakalı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Bunlara ek olarak seçtiğiniz her ofis ürününün şirket imajının bir parçası olarak algılanacağını da unutmamak gerekir. Çalışılan ortamın rahatlığı ve kullanan kişinin beklentisini karşılaması verim alınmasını bile etkileyecek kadar önemli bir durumdur.

Yapılan araştırmalar çalışanların uyudukları zaman diliminden daha fazla süreyi çalıştıkları koltukta geçirdiklerini ortaya koyuyor. Bu durum çalışanların ofis koltuğu seçimlerinde ne kadar hassas davranılması gerektiğini net şekilde ortaya koymaktadır. Ofis koltukları için ideal olan kriterlerin başında, insan bedenine uyumlu olması yani ergonomik olarak tasarlanması ve dayanıklı bir ofis koltuğu olmasıdır.

Ofis Koltuklarının Önemi

En sık ve uzun süreli kullanılan ofis demirbaşlarından bir tanesi olan koltuklar doğrudan işin kalitesini etkileyecektir. Yapılan işin kalitesini etkilemesine neden olan durum ihtiyaçları karşılama olasılığından kaynaklanır.

İşe yoğunlaşmayı engelleyen, iş veriminde düşüklüğe neden olan, sağlık sorunlarına neden olan bir tercih çalışanlar açısından da zorlayıcı olacaktır. Bu nedenle dikkatli ve ergonomik tercihler yapılmalıdır.

Ofis Koltuğu Seçiminde Önemli Kriterler

Ofis için seçeceğiniz koltuğun nasıl olması gerektiğine karar vermek istediğinizde hangi özelliklere bakmanızın doğru olduğunu bilmelisiniz. Bunlar:

 • Amortisör yapısı olması ağırlığa karşı dayanıklı olmasını sağlar.
 • Farklı kiloda ve yapıda kişiler için uyumlu olmalıdır.
 • Gövde yapısı destekli olduğunda daha rahat olacaktır.
 • Kendi etrafında tam tur dönme imkanı olması rahatlık sağlar.
 • Kol koyulan kısımların yüksekliği ayarlanmalıdır.
 • Arkaya yatma ve sabitlenme imkanı sunmalıdır.
 • Beş ayaklı tekerleklerinin olması hareket ve konfor açısından önemlidir.
 • Koltuk tekerleklerinin sağlamlığı ağırlık taşıyacağından dolayı test edilmelidir.
 • Bel ağrıları oluşmaması için koltuğun beli kavraması ve oturma şeklinde uygun olması gerekir.
 • Yükseklik ayarı olmalıdır.
 • Kumaş seçerken derinin daha fazla terleteceğini bilerek pamuklu kumaşlar seçilmelidir.
 • Oturulan kısım kullanan kişinin tercihine göre sert veya yumuşak olabilir.
 • Ayarlama seçenekleri zengin olmalıdır.
 • Garantili model olması uzun süreli kullanım sağlar.

Görüldüğü üzere birçok detayın değerlendirilmesi sonucunda uygun tercihe ulaşmak en doğru olandır.

Ofis Koltukları İçin Olmazsa Olmazlar

Bahsedilen özelliklerin yanında ana hatları ile nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Bazı kriterlerin varlığı koltuğun sağlıklı olması açısından zorunludur.

Bunların arasında genelde koltuk yüksekliği, koltuk genişliği, dönebilme yeteneği, boyun desteği, materyal, kumaş, sırt sertliği, öne doğru eğim, bedeni otururken kavrama şekli bulunur. Bunların ergonomik adı verilen tasarımlarda bile kontrolü iyi tercih için olmazsa olmazdır.

Tercihlerinizde Fiyat ve İşlev Etkisi

Bir başka seçim etkileyen faktör ise fiyat ve işlevle alakalıdır. Fiyatına bakarak tercih yapmak ergonomik seçimlerden uzaklaşmak anlamına gelir. Şirket bütçesine yük olmayı istememekten ileri gelen bu fikir çalışanlardan alınan verimi etkileyeceğinden yanlış bir mantık olacaktır.

Aynı zamanda tercihlerinizi fiyat bazlı olmaktan ziyade işlevsel yönlü değerlendirmek önerilir. Bütçenizden kısıtlamaya gitmeden seçmek en doğrusu olacaktır.

Uzun Süreli Kullanım ve Garantili Ürün

Ofisinize alacağınız koltuğun uzun süreli şekilde kullanımı maliyetin büyümesine neden olmaz. Ama garantisi olmayan veya kaliteli olduğundan emin olmadığınız bir koltuk almak büyük oranda ileriye dönük yeni maliyetlerin oluşmasına neden olacaktır. Bunun için tercihlerinizi değerlendirirken garanti haline dikkat etmek ve işlevsel olmasına önem vermek önerilir.

Renk ve Tasarımın Önemi

Genelde işlevin daha çok arka plana atılmasına neden olan durum renk ve tasarımla alakalı önceliklerdir. Ofis dekorasyonunuzun içinde uygun bir parça olmasını istediğiniz koltuk için işlev, sağlık veya uzun süreli kullanım olasılığını değerlendirirken aynı zamanda renk ve tasarım yönünde de bakmalısınız. Göze de hoş gelen tasarım ve modeller ofisinizin havasını değiştirecektir.

 Koltuk Seçimlerinizin Şirket İmajına Katkısı

Uzun süre vakit geçiriliyor olması ve şirketinize gelenlerin de en çok kullandıkları parça olmasından dolayı şirketinizin prestijine zarar vermeyecek seçimler olmalıdır. Uzun süren bir toplantıya eşlik eden partnerleriniz koltuk seçimi nedeniyle zor zamanlar yaşayabilir. Bunun yerine şık, kullanışlı, rahat ve ergonomik bir tasarım tercih etmek misafirlerinizin ve çalışanlarınızın olumlu şeyler düşünmesine neden olur.

Koltukla alakalı tercihler bir bütün olarak değerlendirilmeli ve ofisinizi tamamlayacak yönleri olmasına önem verilmelidir. Bunun için dikkat edilecek detaylar fazlasıyla önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Bizi arayarak ya da aşağıdaki formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz. Gürsan Ofis Mobilyaları